پهلوان ایران شهری دوم شد

پهلوان ایران شهری دوم شد

محمدرضا تازه‌رو که سال گذشته در مسابقات قویترین مردان کشور در سیرجان حضور یافت و عنوان قهرمانی سنگین وزن را از آن خود کرده بود این بار در شهر خود قهرمانی در این وزن را در آخرین لحظات از دست داد

 

قویترین مردان ایران که با نام مردان آهنین از دهه 70 جای خود را در خانه‌های مردم باز کرد، در یک دهه 90 به خاطر قطع شدن پخش تلویزیونی کمتر مورد توجه قرار گرفته؛ اگرچه در سال 97 هم یک بار دیگر این رقابت از تلویزیون پخش شد.


حتی خیلی‌ها معتقدند همین مسابقه مردان آهنین باعث شده تا باشگاههای بدنسازی در ایران رونق بگیرند و به جایی برسند که امروز فدراسیون آمار آن‌ها را نزدیک به 25 هزار باشگاه عنوان می‌کند. محراب فاطمی که پرافتخارترین ورزشکار در مسابقه مردان آهنین با 4 قهرمانی به شمار می‌رود، در این باره می‌گوید: «وقتی ما در دهه 70 این رشته را آغاز کردیم، شاید در تهران 10، 15 باشگاه بدنسازی بیشتر نبود، اما این تعداد یک سال بعد از پخش مسابقه مردان آهنین به 700، 800 باشگاه رسید.»


حالا که بیش از 2 دهه از استارت این مسابقه جذاب بین غول‌های پرقدرت ورزش ایران می‌گذرد، همچنان هم مردم پیگیر قهرمانان قدیمی آن هستند، اما شاید به خاطر عدم پخش تلویزیونی در سال‌های اخیر کمتر کسی بداند که  رکوردهایی به مراتب بالاتر از گذشته در مسابقات قویترین مردان در حال ثبت و جابجایی است.

از مردان آهنین دهه 80 تا قویترین مردان 99
 

بعد از تغییر و تحولاتی که در راس فدراسیون بدنسازی رخ داد، فرامرز خودنگاه به عنوان رییس کمیته قویترین مردان و تیمش طی روزهای اخیر مامور شدند تا مسابقه قویترین مردان را به میزبانی ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان برگزار کنند؛ مسابقه‌ای که به جز یکی، دو نفر بقیه مدعیان این رشته در آن حضور داشتند و رقابتی نزدیک و جذاب را هم ترتیب دادند.


10 فینالیست این مسابقات بعد از 5 آیتم مرحله مقدماتی عصر روز پنجشنبه شناخته شدند تا جمعه در یک رقابت جذاب و نفسگیر برای کسب عنوان قویترین مرد ایران رقابت کنند. جالب اینجا بود که بین ورزشکاران حاضر در این دوره برخی ورزشکارانی که در دهه 80 هم در مردان آهنین حضور داشتند، رویت می‌شدند. محسن مسن‌آبادی، مهرداد باجلان، فرشید همتی و... از جمله نفراتی بودند که سابقه نبرد جذاب با چهره‌های نام آشنای مردان آهنین را هم در کارنامه داشتند.

پسر ایرانشهر و شانسی که از دست رفت


اتفاقی که این دوره از مسابقات قویترین مردان را ویژه‌تر کرده بود، حضور محمدرضا تازه‌رو از شهر میزبان در رقابت‌ها بود؛ ورزشکاری که از روز اول با رکوردهای خود در آیتم‌های مختلف قدرتی و سرعتی خودش را مدعی اول قهرمانی نشان می‌داد. حضور او در این مسابقه باعث شده بود تا حتی با وجود اعلام مسئولان برگزاری مبنی بر ممنوعیت حضور تماشاگران و ملاحظات بسیار زیاد برای محدودیت‌های ورود به محل رقابت‌ها، بازهم برخی همشهریانش خودشان را به محل مسابقه رسانده و به تشویق او در فضای باز دانشگاه ولایت ایرانشهر بپردازند. تازه‌رو که تا پای قهرمانی هم پیش رفت، در آیتم سه گانه و جابجایی گوی به شکل غافلگیر کننده ضعیف کار کرد تا شانس قهرمانی ناگهان برای او از دست برود. البته که روی آیتمی که امتیازش را از دست داد،‌ به قضاوت داوران اعتراض داشت، اما سعی کرد جو را متشنج نکند.

مسن آبادی، قویترین مرد ایران در سال 99
 

اتفاقا یکی از همان قدیمی‌های مردان آهنین توانست در سال 99 خودش را به عنوان قویترین مرد ایران به همه بشناساند. محسن مسن آبادی از اراک در 32 سالگی نشان داد هنوز هم قدرت کافی را دارد و هم تجربه.


مسن آبادی که در آخرین دوره مردان‌آهنین در سال 97 بعد از محمد عزت‌پور و پیمان ماهری‌پور سوم شده بود، این بار در حالی که این دو نفر به عنوان داور و مربی کنار قویترین مردان بودند، عنوان قهرمانی را کسب کرد. او بعد از این قهرمانی در حالی که از سوی مردم ایرانشهر تشویق می‌شد، دست محمدرضا تازه‌رو را بالا گرفت و او را برادر خودش خطاب کرد. مسن آبادی بعد از قهرمانی هم از مسئولان درخواست داشت بیشتر قویترین مردان را ببینند: بچه هایی که اینجا هستند، هر کدام زحمات و زجرهای زیادی کشیدند. امیدوارم بازهم به شکل ویژه به قویترین مردان نگاه شود و مردم بتوانند از دیدن مسابقات لذت ببرند


علاوه بر فرامرز خودنگاه، چهره‌های ویژه دیگری هم در این دوره دیده می‌شدند که بدون شک مطرح ترین آن‌ها رضا قرایی، قهرمان سه دوره مسابقات مردان آهنین بود. او که حالا 40 ساله شده، به عنوان داور در ایرانشهر حضور داشت، اما اعلام کرد شاید بازهم حال و هوای بازگشت به مسابقات به سرش بزند./ ورزش سه

 

در پایان تصاویری از حضور محمدرضا تازه‌رو در مسابقات سال گذشته کاپ آزاد که در نجف‌شهر سیرجان برگزار شد را میبینید

 

لینک کوتاه : sirjanvarzeshi.ir/n/ade1cc
منتشر شده در 1399/12/3 توسط ادمین 4
نظرات (0)

نظری ثبت نشده است

ارسال نظر